Labutí jezero – balet, který ve vás zanechá nezapomenutelný zážitek

Autorem hudby k tomuto baletu je ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij. Labutí jezero mělo svou premiéru roku 1877, hraje se tedy už téměř 150 let. O tom, že je to nádherné dílo svědčí právě délka jeho hraní a fakt, že se hraje téměř po celém světě. Velkou popularitu také získal v roce 2010, kdy byl v kinech uveden film Černá labuť s Natali Portman v hlavní roli. Celý film totiž pojednává o nastudování role bílé a černé labutě v Labutím jezeře.

Baletka

Příběh vypráví o zakleté princezně Odetě, kterou zlý černokněžník Rudovous zaklel do podoby bílé labutě, stejně jako spoustu ostatních princezen. Mezitím si princ z nedalekého království má vybrat svou nastávající ženu. Ženění pro něj ovšem není zrovna lákavou představou, daleko raději chodí na hony a lovecké radovánky. Při jednom nočním lovu se seznámí s Odetou, do které se okamžitě zamiluje, což ovšem neunikne Rudovousovi, a proto prince ošálí svou dcerou Odilií, které princ vyzná lásku, což Odettu zdrtí žalem.

Jak tento balet končí, vám neprozradím. Ovšem je pravdou, že konců má tento balet více, a záleží na tom, které nastudování uvidíte.

Choreografie je nádherná a velmi obtížná. Dvojroli bílé a černé labutě mohou tančit jen opravdu špičkové primabaleríny a pro většiny je to životní role. I na ostatní role jsou kladeny velké taneční nároky. Baletky ztvárňující labutě musí být takřka dokonalé. Uvidíte zde ikonické tance, kdy si určitě vybavíte hudbu, která je doprovází. Autorovy písně jsou velmi známé, zvlášť ústřední píseň, či píseň, doprovázející tanec čtveřici labutí.

Labutí jezero

Potěchou pro vaše oko budou i krásné kostýmy. Ať už se jedná o kostýmy labutí, či exotických tanečnic, které se ucházejí o ruku prince. I u nás máte možnost shlédnout tento nádherný balet. Tradičně se hraje ve Státní opeře v Praze či v Národním divadle v Brně. V rámci světových tour sem zavítá i ruský soubor se svým ztvárněním. Ať se rozhodnete shlédnout kteroukoliv verzi, určitě půjde o nezapomenutelný zážitek.