První krůčky na skalách

Začít s horolezectvím se má zvolna. Člověk není stavěný stoupat po malých stupech a chytech. Musí si to nejdříve trochu osvojit. Také se musí naučit manipulovat s lanem, získat dobrou lanovou techniku a především, nabýt úplnou jistotu při jištění, především jištění prvolezce. Není na škodu vyzkoušet si zachycení pádu na sucho. Používá se k tomu těžká pneumatika volně hozená a jištěná přes skobu. To vše lze vyzkoušet a naučit se na skalách, kterým se říká cvičné. Nenechte se mýlit názvem. Nejde o nějaké zanedbatelné skalky. Mezi cvičné skály se zahrnují i stěny a věže, dosahující výšky i osmdesáti metrů.

Cvičné skály

Nesporná výhoda pro adepta horolezectví u cvičných skal je skutečnost, že na nich jsou všechny výstupové cesty pevně zajištěny. Někdy až přespříliš. Ve vzdálenosti do dvou metrů naleznete pevné jištění ve formě skob, kruhů a borháků. Nováčkovi ani zkušenému horolezci tedy ve skutečnosti nehrozí delší volný pád, což může být ve skutečných horách, trochu kontraproduktivní. V Tatrách ani v Alpách na některých cestách jištění není vůbec. Počítá se s tím, že když už se sem horolezec vydá, má už nějaké zkušenosti. Jenže ve skutečných horách jištění není možné umístit v takové hustotě jako na cvičných skalách. To může vést k docela velkému stresu u lezce, který na tuto skutečnost není zvyklý.

O to více je důležité mít na cvičných skalách nalezeno co nejvíce, než se vydáte do skutečných hor.

Přes cvičné skály do skutečných hor

Začněte s jednoduchými výstupy. A pokud možno, první cesty absolvujte na tom správném konci lana. Lezte jako druhý lezec v družstvu. Při jednoduchých výstupech zkoumejte, jak vaše tělo reaguje na různé náklony. Na čem všem vám udrží lezecká bota, jaké chyty jsou takzvaně tutové, a jaké poslouží jen k udržení rovnováhy. Samostatnou kapitolou je lezení na tření. S tím se později setkáte hodně často při výstupech na věže v některém z našich pískovcových skalních měst. Jde o disciplínu, kdy vám skála neposkytuje žádné chyty ani stupy. Vše musíte zvládnout jen díky tření lezeček a vlastních dlaní a kouzlení s rovnováhou.

Takovéto výstupy, zvláště ve vrcholových partiích jsou velice silným zážitkem.