Správná technika při pohovoru

Většina z nás zažila nepříjemný pocit, když si hledá práci a chystá se na první pracovní pohovor. Ne všude tomu tak je, aby zaměstnavatel dělal pohovory s každým z nás. Ať už z časových důvodů, na pozicích se lidé stále mění nebo samotné místo nevyžaduje osobní setkání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pokud už Vás na pohovor pozvali, určitě žádali o zaslání Vašeho životopisu, nebo o přinesení k pohovor, kde je vypsáno dosavadní vzdělání a jeho ukončení, ale také jaké jste měli pracovní příležitosti a zkušenosti s prací. Splnili jste tyto podmínky a čeká Vás pohovor. Otázky, které se Vám mohou honit v hlavě: Na co se mě budou ptát? Dyť mají všechno psané v životopisu? Na co se mám ptát já? A další otázky, které nedají lidem spát.

 

Pracovní pohovor

 

Důležité určitě je, udělat první dojem. To znamená slušně se obléknout. Vezměte si oblečení, které je příjemné a cítíte se v něm dobře hlavně Vy sami, zvlášť pokud žádáte o vyšší pozici než je dělník ve výrobě. Použijte vůni, ale nepřežeňte to.

Zaměstnavatel bude mít své otázky připravené, klade je více zájemcům, podle odpovědí si poté vybere správného kandidáta na pozici, kterou chce obsadit. Pohovor by se neměl týkat osobních a už vůbec intimních věcí. Měl by trvat stanovený čas, na kterém jste se předem domluvili, není třeba ho dále protahovat.

 

Pohovor

 

Na konci by Vám zaměstnavatel, nebo člověk pověřený vést pohovor, měl sdělit informace a konečné rozhodnutí či dalším plánovaném pohovoru. Slušné chování by mělo být na straně zaměstnavatele i budoucího zaměstnance. Vše by mělo proběhnout hladce, bez jakýchkoliv větších nedorozumění. Pokud nebudete mít z rozhovoru dobrý pocit, je lepší najít si něco jiného. Nikdo nechce pracovat v prostředí, které je nám nějakým způsobem nepříjemné. Očekávat, že se vše změní, až do zaměstnání nastoupíte je nezodpovědné.