Svítidla pro LED plnospektrální světla s bezpečnostním krytem podle stupnice IP

Dnes hrají prim mezi zdroji světla LED diody v mnoha různých variacích. Vykazují levný provoz, dlouhou životnost a jsou dostupné v přijatelné cenové hladině. Značný zájem je mezi nimi o světlo plnospektrální, které plně nahradí přirozené denní sluneční záření, a tím je ideální volbou pro naše zdraví, především na výkon nervové soustavy, mozkovou činnost a potlačení depresí a úzkostí.

světlo žárovky

Výběrem samotné LED žárovky to však nekončí, musíte zvolit vhodné svítidlo s ohledem na bezpečnost osob, které s ním přijdou do styku.

Jaké existují kryty pro světelné zdroje

Některá svítidla mohou dát vyniknout zajímavému tvaru samotného světelného zdroje, jako jsou kupříkladu kruhové kompaktní zářivky, LED pásky nebo panely. Ta se zpravidla neosazují žádnými kryty a instalují se s ohledem na minimální pravděpodobnost poškození svítidla a případného úrazu po zásahu elektrickým proudem. Umísťujeme je v obývacích pokojích, na chodbách, v halách a podél schodiště tam, kde jsou obvykle z přímého dosahu lidské ruky.

plnospektrální LED žárovka

Kryty bez zabezpečení – otevřená svítidla, jako jsou centrální lustry nebo většina lampiček na nočních stolcích, plní pouze estetický účel a nelze hovořit o žádném zabezpečení.

Základní zabezpečení IP 20 – takto se značí nejnižší bezpečnostní stupeň, který sice neposkytuje vůbec žádnou ochranu vůči působení vody a vlhkosti, ale zabezpečí zdroj světla před průnikem čehokoli, co překročí průměr 1,2 cm. Taková svítidla se hodí např. do dětských pokojů, kde přebývají starší děti. Stupně IP 21 – 24 pak (odstupňovaně) zajišťují svítidlo před průnikem vody.

Střední zabezpečení – kryty IP 30 – IP 44 zajistí zdroj světla před průnikem předmětu o průměru větším než 2,5 mm (případně 1 mm). A opět, je-li druhá číslice vyšší, než 0, jde o zabezpečení před průnikem vody. V koupelně a v blízkosti kuchyňské linky a dřezu se obvykle instalují svítidla s krytem IP 44.

Vyšší bezpečnost – pro speciální účely, jako jsou venkovní svítidla na fasádách domů, v blízkosti bazénů, nebo dokonce umístěná pod vodou, se vyrábí kryty označené IP 54 až 69. Odstupňovaně zabezpečují zdroj světla před prachovými částicemi a stříkání nebo tryskání tekutiny, a nejvyšší stupně jsou pak určeny pro stabilní instalaci pod vodní hladinou, např. v jezírkách, v jeskyních, v bazénu apod.