Vyplatí se hned kupovat nejnovější technologie?

Nové přístroje a vylepšení těch stávajících přichází na trh prakticky každý den. A je pravda, že mnozí lidé po těchto horkých novinkách ihned skočí. A není divu, koneckonců často nabízí další zjednodušení našeho života, či alespoň ulehčení práce.

 

Problémem však je, zda je to skutečně ten nejlepší přístup. Nesmíme například zapomenout, že tyto novinky bývají obvykle velmi drahé. To je pochopitelné, koneckonců masová výroba se ještě nerozjela a tak je k dispozici jen malé množství. A vzhledem k již uvedenému zájmu, stejně jako ceně výroby a především vývoje, je jasné, že prodejce nebude požadovat zrovna malou částku.

 

chytré hodinky se na trhu uchytily

 

A zde právě nastává ona potíž. Není žádným tajemstvím, že kvůli svému rychlému vývoji technologie obecně velmi rychle zastarávají. Je tudíž pravděpodobné, že pokud se onen přístroj mezi lidmi uchytí, jeho cena se rapidně sníží.

 

Navíc je pravdou, že tyto novinky mají často ještě mnohé nevychytané „mouchy“, které následující modely, které jsou mnohdy i celkově levnější, mít již nebudou. To znamená, že pokud budeme ochotni počkat, můžeme si koupit lepší model za nižší cenu.

 

Zdálo by se tedy, že ideální strategií je zde nějakou chvíli počkat. A na první pohled se to tak může jevit. Zde je však potřeba podívat se na situaci z pohledu výrobce. Ten úspěch svého výrobku posuzuje podle toho, kolik kusů se prodá. Pokud by tedy každý jen vyčkával, výrobce by usoudil, že o danou technologii není zájem a dále by v jejím vývoji nepokračoval.

 

počítače jsou dnes naprosto běžné

 

Proto je dobré najít rovnováhu mezi koupí toho, co nám bezpochyby pomůže a usnadní život a tím, co je naprosto zbytečné. U té první kategorie je dobré koupit i prototyp, kdežto u té druhé může být lepší vyčkat, zda se uchytí a jak se bude vyvíjet její cena.

 

Samozřejmě, není to vhodná strategie pro každého. Je totiž potřeba také zvážit naše finanční možnosti. Věřte však, že pokud je to pro vás jen trochu finančně schůdné, pak se vám tento přístup rozhodně vyplatí.