Jak připravit starší dítě na příchod sourozence

Doma už máte jedno dítě a těšíte se, že brzy k němu přibude bratříček nebo sestřička. Představujete si, jaké bude jejich první setkání, a těšíte se, že vám bude starší dítko s miminkem pomáhat. Realita pak ale může být zcela jiná a dítě se může s novým miminkem velice těžko smiřovat a žárlit na něj.
velký bráška

Jak pracovat s prvorozeným dítětem v průběhu těhotenství a po porodu

Je dobré už v těhotenství přemýšlet nad tím, jak vhodným způsobem starší dítě na sourozence připravit. Přestože každé dítě je originál a platí na něj ve výchově něco jiného, lze vyzkoušet pár tipů jak .
smutný dítě
· Mluvte s dítětem o miminku už v těhotenství. Vysvětlujte mu přiměřeně jeho věku, jak se miminko vyvíjí a roste. Můžete ho nechat hladit a mazat bříško.
· Vyprávějte mu, že bude mít kamaráda na hraní. Je však dobré ho současně upozornit, že malé miminko musí teprve vyrůst, aby pak nebylo dítě zklamané, že malý bráška nebo sestřička po porodu vlastně ještě nic neumí.
· Pokud plánujete přesun dítěte do pokojíčku nebo jiné postýlky, udělejte tak s dostatečným časovým předstihem, aby se necítilo odstrčené a nespojovalo si to s příchodem sourozence.
· Často mu opakujte, že ho máte rádi a že se příchodem sourozence na tom vůbec nic nezmění.

Po porodu můžete zkusit následující doporučení a triky.
· Přestože maminka má s novorozencem spoustu práce a zotavuje se po porodu, je dobré, aby si na staršího sourozence udělala čas. Vyhraďte si každý den čas jen pro vás dva, kdy se půjdete třeba projít, budete si číst nebo hrát nějakou hru.
· Když začnou chodit na návštěvu příbuzní a přátelé, je dobré, aby věnovali pozornost i staršímu dítěti. Je vhodné, aby kromě dárku pro miminko přinesli maličkost i staršímu sourozenci, aby se necítil odstrčený.
· Pokud bude mít prvorozené dítko zájem, zapojte jej v rámci jeho věku a schopností do péče o miminko, ale nenuťte jej. Případně můžete zkusit pořídit panenku, o kterou se bude starat jako vy o miminko, což spoustu dětí baví.
bratr se sestrou
· Je dobré, když se i malé batole přijde podívat na maminku s miminkem již do porodnice. Už zde můžete mít připravenou hračku pro starší dítko, kterou dostane jako dáreček od miminka a může to při setkání pomoci tzv. prolomit ledy.
Připravte se na to, že mnoho dětí může první dny až týdny po příchodu miminka reagovat jinak než obvykle. Může začít zlobit, vztekat se, projevovat větší fixaci na matce nebo naopak na otci, ignorovat miminko. Pokud toto nastane, nebojte se a trpělivě se snažte takové situace ustát. Věřte, že za nějakou dobu se situace v rodině uklidní a z vašeho dítka bude pyšný starší bráška nebo sestřička.

Category Nezařazené