Jak správně vyčistit topení

Výhody čistého topení

Pokud pravidelně čistíte radiátory, můžete ušetřit peníze. Prachová vrstva na zařízení blokuje přenos tepla do místnosti. Správný způsob pravidelného větrání, vhodné vytápění a jeho správné používání a údržba, zajistí úsporu energie a je jedním z nejjednodušších opatření, která lze účinně provádět. Tak uděláte něco nejen pro svou peněženku, ale také životní prostředí.
starý radiátor

Kromě toho může být prach vznikající při teple (dodatečným) problémem pro osoby trpící alergiemi na domácí prach. Prach vysychá na vzduchu, což usnadňuje šíření virů a dalších patogenů a zvyšuje riziko chladu.

Čistěte topení pravidelně mimo topnou sezónu, nejlépe těsně před jejím zahájením. Stejně jak se často používá, tak stejně často se radiátor zapráší, teplý vzduch se se pak nerozvíjí po místnosti.
regulátor teploty

Jak čistit topení

●     Vnější, viditelná část se snadno čistí. Topení důkladně otřete vlhkým hadříkem a mycím prostředkem. Mycí prostředek šetrný k životnímu prostředí jistě najdete v každé drogerii nebo v online obchodech.

●     Odstraňte mřížku, která spočívá na horní části radiátoru (pokud máte tuto variantu), obvykle je přišroubovaná, takže mějte připravený šroubovák. Umístěte mřížku do nádoby s vodou s trochou mycího prostředku, tím dojde k rozpuštění nečistot v drážkách. Mřížku nechte ve vodě několik desítek minut, dokud nepustí veškeré nečistoty. Poté ji důkladně otřete. Pro odolné nečistoty byste měli použít tvrdý kartáč.

●     Vyčistit vnitřek topení je o něco složitější. Vezměte vysavač s plochým nástavcem a odstraňte z radiátoru co nejvíce prachu. Případně můžete použít vysoušeč vlasů na nejvyšší úroveň a vyfouknout prach ven. Pod topení položte hadřík, který sbírá prach, ale to není nejúčinnější metoda a nedoporučujeme ji. Pomocí kartáče na topení můžete odstranit zbývající nečistoty.

●     U žebrového nebo trubkového topení postačí, když jednoduše otřete vnější stranu ohřívače vlhkým hadrem.